For results more recent than 8/25/03 CLICK HERE

PanAm Games
NYC World Cup
IM Switzerland
IM Lake Placid
Pacific Coast
Corner Brook

IM Germany
Dannon Carlsbad
Echternach ITU
Edmonton ITU
Roth
Holten ITU
Stein Long
Stein Sprint
Seorak ITU
Victoria Intl
IM Coeur d'Alene
ITU Brasilia
Dannon Du Nats
Gamagori
Eagleman
Tongyeong
Mazatlán
Alcatraz
Carlsbad Tri
Utah Half-IM
Bellingham ITU
Zundert ITU
XTerra Big Bear
P'man Geel
St. Kitts

Gulf Coast
St. Croix

Clermont
Wildflower
Calif Half-IM
IM Australia
Bay Islands

Devonport
Pucon Half-IM
CAN Winter Tri

Wildhaus
Club La Santa Du
La Paz ITU
Tauranga Half

Dirty Duathlon
Ultraman
ITU Worlds
Forster half
Hainan
IM Florida

---

CLICK HERE for races prior to November 9, 2002


Pan American Games Triathlon
Aug. 10, 2004; Santo Domingo, Dominican Republic
1.5k swim; 40k bike; 10k run

MEN
1. Hunter Kemper (Longwood, Fla.) 1:52:00
2. Vigilio de Castilho (Brazil) 1:52:50
3. Oscar Galindez (Argentina) 1:52:59
4. Doug Friman (Tucson, Ariz.) 1:53:11
5. Daniel Fontana (Argentina) 1:53:28
6. Paulo Abreu Miyashiro (Brazil) 1:54:01
7. Jose Zepeda (Mexico) 1:54:17
8. Brent McMahon (Canada) 1:54:46
9. Leandro Macedo (Brazil) 1:54:55
10. Eligio Cervantes (Mexico) 1:55:00

WOMEN
1. Jill Savege (Canada) 1:58:29
2. Sheila Taormina (Livonia, Mich.) 2:00:12
3. Becky Gibbs Lavelle (Cupertino, Calif.) 2:00:36
4. Carla Moreno (Brazil) 2:01:51
5. Sandra Soldan (Brazil) 2:02:14
6. Mariana Ohata (Brazil) 2:03:15
7. Gillian Moody (Canada) 2:03:35
8. Julie Swail (Irvine, Calif.) 2:04:19
9. Nancy Alvarez (Argentina) 2:04:59
10. Natasha Filliol (Canada) 2:06:05

---

New York ITU World Cup
Aug. 10, 2003; New York, N.Y.
10K run, 40K bike, 5K run

WOMEN
1. Rina Hill (Australia) 2:00:48
2. Pip Taylor (Australia) 2:00:52
3. Michelle Dillon (Great Britain) 2:01:05
4. Mirinda Carfrae (Australia) 2:01:08
5. Laura Reback (North Palm Beach, Fla.) 2:01:14
6. Liz Blatchford (Austalia) 2:01:22
7. Jodie Swallow (Great Britain) 2:01:25
8. Jessi Stensland (San Diego, Calif.) 2:01:45
9. Barb Lindquist (Victor, Idaho) 2:01:49
10. Samantha McGlone (Canada) 2:02:02

MEN
1. Simon Whitfield (Canada) 1:46:47
2. Tim Don (Great Britain) 1:46:54
3. Bevan Docherty (New Zealand) 1:46:59
4. Chris Hill (Australia) 1:47:09
5. Eneko Llanos (Spain) 1:47:16
6. Sylvain Dodet 1:47:19
7. Mark Fretta (Portland, Ore.) 1:47:26
8. Ivan Rana (Spain) 1:47:32
9. Hektor Llanos (Spain) 1:47:34
10. Tamas Laptak (Hungary) 1:47:37

---

IM Switzerland
Sunday, July 27, 2003, Zurich, Switzerland
2.4mi swim; 112m bike; 26.2m run

MEN
1. Olivier Bernhard   8:33:00
2. Christoph Mauch   8:40:08
3. Rene Rovera   8:43:08
4. Peter Kropko   8:47:03
5. Bruno von Flue   8:50:14

WOMEN
1. Beth Zinkand   9:39:50
2. Jane Fardell   9:45:14
3. Arianne Gutknecht   9:57:05
4. Silvia Vaupel   10:09:03
5. Marijke Zeekant   10:17:02

---

HSBC Ironman USA Lake Placid
Sunday, July 27, 2003, Lake Placid, N.Y.
2.4mi swim; 112m bike; 26.2m run

MEN
1. Kirill Litovtsenko, Estonia, 8:46:15
2. Chris Lieto, Danville, Calif., 8:53:24
3. Jason Shortis, Australia, 8:56:56
4. Shingo Tani, Japan, 8:59:48
5. Ryan Bolton, Boulder, Colo., 9:09:54
6. Ryan Grote, Bernardsville, N.J., 9:14:44
7. Chad Hawker, Seaside, Calif., 9:18:17
8. Ken Glah, West Chester, Pa., 9:20:35
9. Chris Legh, Australia, 9:20:35
10. Todd Wiley, Doylestown, Pa., 9:28:44

WOMEN
1. Heather Fuhr, Canada, 9:51:55 (3:04:37)
2. Gina Kehr, Redwood City, Calif., 9:55:18
3. Joanna Lawn, New Zealand, 10:00:33
4. Carole Sharpless, Marietta, Ga., 10:19:34
5. Karen Holloway, Richmond, Va., 10:23:09
6. Kim Loeffler, Essex Junction, Vt., 10:28:36
7. Christine Dunnery, Sleepy Hollow, N.Y., 10:35:29
8. Marie Danais, Canada, 10:40:31
9. Donna Phelan, Canada, 10:47:42
10. Angie Defilippi, Colchester, Vt., 10:54:21

---

Pacific Coast ITU International Triathlon
July 19, 2003; Newport Beach, Calif.
1.5k swim, 40k bike, 10k run

MEN
1. Simon Lessing (Great Britain) 1:51:39
2. Craig Alexander (Australia) 1:52:18
3. Chris Hill (Australia) 1:52:52
4. Matthew Reed (New Zealand) 1:53:07
5. Marcel Vifian (Santa Rosa, Calif.) 1:53:37

WOMEN
1. Michelle Jones (Australia) 2:05:17
2. Maxine Seear (Australia) 2:05:31
3. Becky Gibbs Lavelle (Cupertino, Calif.) 2:06:34
4. Julie Swail (Irvine, Calif.) 2:07:12
5. Debbie Tanner (New Zealand) 2:08:05
---

Corner Brook ITU World Cup
July 20, 2003; Corner Brook
Newfoundland, Canada
1.5k swim; 40k bike; 10k run

WOMEN
1. Jill Savege (Canada) 2:05:26
2. Sheila Taormina (Livonia, Mich.) 2:05:59
3. Susan Williams (Denver, Colo.) 2:06:21
4. Sandra Soldan (Brazil) 2:06:49
5. Kathleen Smet (Belgium) 2:07:09
6. Nadia Cortassa (Italy) 2:09:21
7. Carol Montgomery (Canada) 2:09:26
8. Beatrice Lanza (Italy) 2:09:37
9. Emma Carney (Australia) 2:10:02
10. Renata Berkova (Czech Republic) 2:10:16

MEN
1 Hamish Carter (New Zealand) 1:51:49
2. Bevan Docherty (New Zealand) 1:52:17
3. Doug Friman (Tucson, Ariz.) 1:54:39
4. Simon Whitfield (Canada) 1:54:53
5. Seth Wealing (Remington, Ind.) 1:55:01
6. Marko Albert (Estonia) 1:55:13
7. Andrea D'Aquino (Italy) 1:55:19
8. Michael Smedley (Colorado Springs, Colo.) 1:55:30
9. Brian Fleischmann (Jacksonville, Fla.) 1:55:33
10. Joe Umphenour (Bellevue Wash.) 1:55:40
---

Ironman Germany
July 13, 2003, Frankfurt, Germany
2.4mi swim; 112m bike; 26.2m run

MEN:
1. Stefan Holzner (GER) 8:12:29
2. Cameron Brown (NZ) 8:15:52
3. Jurgen Zack (GER) 8:20:12
4. Peter Reid (CAN) 8:21:59
5.Thomas Hellriegel (GER) 8:22:32

WOMEN:
1. Nina Kraft (GER), 9:03:11
2. Lori Bowden (CAN), 9:22:24
3. Tina Walter (GER), 9:27:48
4. Nina Fischer (GER), 9:39:02
5. Katja Schumacher (GER), 9:51:48

---

Dannon Duathlon Carlsbad
July 13, 2003, Carlsbad, CA
5K run-30k bike-5K run

WOMEN
1 Lucy Smith 1:28:26
2 Heather Fuhr 1:28:47
3 Michellie Jones 1:29:35
4 Dolly Ginter 1:32:36
5 Cecily Tynan 1:32:58

MEN
1. Greg Watson 1:18:56
2. Chad Kozak 1:19:37
3. Eric Schwartz 1:20:23
4. Derek Kite 1:20:43
5. Kyle Marcotte 1:21:25

---

Echternach ITU
July 13, 2003; Echternach, Luxembourg
1.5k swim, 40k bike, 10k run

MEN
1. LLANOS HEKTOR ESP 1h45'40
2. JOHNS ANDREW GBR 1h45'59
3. STANNARD RICHARD GBR 1h46'07
4. DEGASPERI ALESSANDRO ITA 1h46'23
5. GLUSHENKO ANDREV UKR 1h46'34

WOMEN
1. SWALLOW JODIE GBR 1h57'15
2. SUYS MIEKE BEL 1h58'13
3. DAMLAIMCOURT MARINA ESP 1h58'21
4. ZAOUSAILOVA OLGA RUS 1h59'13
4. MATTER SIBYLLE SUI 1h59'13

---

ITU World Cup Edmonton
July 13, 2003; Edmonton, Alberta, Canada
1.5k swim, 40k bike, 10k run

WOMEN
1. Barb Lindquist (Victor, Idaho) 1:57:30
2. Sheila Taormina (Livonia, Mich.) 1:58:22
3. Laura Reback (North Palm Beach, Fla.) 1:59:08
4. Mariana Ohata (Brazil) 1:59:16
5. Becky Gibbs Lavelle (Cupertino, Calif.) 2:00:09
6. Joanna Zeiger (Baltimore, Md.) 2:00:33
7. Sam Warriner (New Zealand) 2:00:39
8. Sandra Soldan (Brazil) 2:00:53
9. Carol Montgomery (Canada) 2:01:04
10. Emma Snowsill (Australia) 2:01:06

MEN
1. Simon Whitfield (Canada) 1:47:04
2. Hunter Kemper (Longwood, Fla.) 1:47:14
3. Greg Bennett (Australia) 1:47:30
4. Martin Krnavek (Czech Republic) 1:47:51
5. Bevan Docherty (New Zealand) 1:47:58
6. Simon Lessing (Great Britain) 1:48:11
7. Marc Jenkins (Great Britain) 1:48:31
8. Eligio Cervantes (Mexico) 1:48:35
9. Mark Fretta (Portland, Ore.) 1:48:41
10. Brian Fleischmann (Jacksonville, Fla.) 1:48:54

---

Quelle Challenge Roth
July 6, 2003, Roth, Germany
2.4mi swim; 112m bike; 26.2m run

MEN
1. Lothar Leder GER 8:11:50
2. Chris Mc Cormack AUS 8:11:53
3. Francois Chabaud FRA 8:23:02
4. Tom Söderdahl FIN 8:24;17
5. Alex Taubert GER 8:27:58

WOMEN
1. Nicole Leder GER 9:15:01
2. Heike Funk GER 9:28:33
3. Erica Csomor HUN 9:29:16
4. Karyn Ballance NZL 9:33:24
5. Heidi Jesberger GER 9:37:01

---

Holten ITU
July 6, 2003, Holten, The Netherlands
1.5k swim; 40k bike; 10k run

WOMEN
1. Julie Dibens GBR 2:03:09
2. Jodie Swallow GBR 2:04:06
3. Mieke Suys BEL 2:04:45
4. Anneliese Heard GBR 2:04:52
5. Anna Ivanova RUS 2:05:09

MEN
1. Dmitry Gaag KAZ 1:49:36
2. Richard Allen GBR 1:49:50
3. Andriy Glushchenko UKR 1:50:06
4. Shane Reed NZL 1:50:08
5. Steffen Justus GER 1:50:30

Open Dutch Long Distance Tri Champs Stein
June 28, 2003, Stein, Netherlands
3km swim, 110km bike, 30km run

MEN
1. Gerrit Schellens (Bel), 5:26:34
2. Guido Gosselink (Neth), 5:33:14
3. Casper van den Burgh (Neth), 5:37:13
4. Frank Heldoorn (Neth), 5:38:30
5. Corne Klein (Neth), 5:47

WOMEN
1. Sione Jongstra (Neth), 6:21:05
2. Mariska Kramer-Postma (Neth), 6:28:20
3. Cora Vlot (Neth), 6:35:23
4. Minouche van der Plas (Neth), 6:37:33
5. Heleen bij de Vaate (Neth), 6:38:04

---

Intl Sprint Tri Stein
June 29, 2003, Stein, Netherlands
750m swim, 20km bike, 5km run

MEN
1. Fedor Filippov (Rus), 1:00:34
2. Raymond Lotz (Neth), 1:01:21
3. Chippy Slater (Aus), 1:01:27

WOMEN
1. Tracy Looze-Hargreaves (Neth), 1:08.25
2. Mieke Suijs (Bel), 1:09:16
3. Anna Ivanova (Rus), 1:09:38
4. Tanya de Boer (Neth), 1:10:18

---

Seorak Intl Tri
June 28, 2003 Seoul, South Korea
1.5k swim; 40k bike; 10k run

MEN
1. Dmitriy Gaag KAZ 1:52:05
2. Bryce Quirk AUS 1:52:43
3. Sapunov Daniel KAZ 1:53:10

WOMEN
1. Vendula Frintova CZE 2:03:08
2. Heather Evans NZL 2:06:10
3. Maki Shimomura JPN 2:07:12

---

Victoria Intl
June 29, 2003, Victoria, BC, Canada
1.5k swim; 40k bike; 10k run

1.      SAVEGE Jill CAN 2:07:54
2.      MONTGOMERY Carol CAN 2:08:52
3.      MOODY Gillian CAN 2:09:45
4.      GIBBS-LAVELLE Becky USA 2:10:07
5.      GROVES Lauren CAN 2:10:23

MEN
1.      WHITFIELD Simon CAN 1:53:59
2.      DOCHERTY Bevan NZL 1:54:11
3.      WEALING Seth USA 1:54:45
4.      MCMAHON Brent CAN 1:55:25
5.      TICHELAAR Paul CAN 1:56:18

---

Ironman Coeur d'Alene
Sunday June 29th, 2003
Coeur d'Alene, Idaho
2.4mi swim; 112m bike; 26.2m run

MEN
1. Lovato, Michael USA 8:40:59
2. Tissink, Raynard SAF 9:00:05
3. Seeley, Matt USA 9:03:35
4. Vabrousek, Petr CZE 9:13:30
5. Kotland, Peter USA 9:19:27

WOMEN
1. Gollnick, Heather USA 9:42:08
2. Allison, Lynley NZL 9:48:13
3. Caplan, Monica USA 10:04:21
4. Deasy, Michelle USA 10:12:45
5. Draskau, Jess M. 10:31:53 GBR (W25-29)

---

ITU Brasilia
June 22, 2003; Brasilia, Brazil
1.5k swim; 40k bike; 10k run

WOMEN
1. Mariana Ohata (BRA) 2:02:33
2. Sandra Soldan (BRA) 2:03:44
3. Aglae Menezes (BRA) 2:09:17
4. Gisele Bertucci (BRA) 2:10:18
5. Ana Cristina Boccanera Amatto (BRA) 2:12:21

Men
1. Paulo H. Miyashiro De Abreu (BRA) 1:47:41
2. Daniel Fontana (ARG) 1:48:07
3. Juraci Moreira Junior (BRA) 1:48:47
4. Leandro Macedo (BRA) 1:49:27
5. Gerald Horvath (AUS) 1:49:41

---

USAT Dannon Duathlon National Championships
June 22, 2003; Alpharetta, Ga.
10k run; 40k bike; 5krun

MEN
1. Kevin Danahy (San Diego, Calif.) 1:56:55
2. Greg Watson (Newark, Del.) 1:57:12
3. Armuzzi Corrado (Italy) 1:57:31
4. Mike Trees (Great Britain) 1:57:47
5. Rory Mackie (Zimbabwe) 1:59:05
6. Tom Jeffrey (Charlottesville, Va.) 1:59:25
7. Michael Boehmer (Delafield, Wis.) 2:00:43
8. Travis Kuhl (Carthage, N.Y.) 2:01:26
9. Fabio Barani (Italy) 2:07:58
10. Justin Henkel (Sheboygan, Wis.) 2:08:30

WOMEN
1. Vicky Pincombe (Great Britain) 2:09:13
2. Fiona Docherty (New Zealand) 2:09:27
3. Annie Emmerson (Great Britain) 2:10:07
4. Lauren Jensen (New Berlin, Wis.) 2:13:23
5. Arianna Morosin (Italy) 2:14:13
6. Desiree Ficker (Potomac, Md.) 2:17:01
7. Amory Rowe (Middletown, R.I.) 2:17:27
8. Cecily Tynan (Philadelphia, Pa.) 2:19:44
9. Gabriela Hnilkova-Jenks (Albuquerque, N.M.) 2:22:27

---

European Championships
June 22, 2003; Carlsbad, Czech Republic
1.5k swim; 40k bike; 10k run

MEN
1. RANA Ivan (ESP)  1:56:09.95
2. OSPALY Filip (CZE)  1:56:18.79
3. KRNAVEK Martin  (CZE)  1:56:38.81
4. HENNING Rasmus  (DEN)  1:56:51.03
5. RIEDERER Sven  (SUI)  1:57:02.30
6. AMEY Paul  (GBR)  1:57:09.58
7. WILLEN Joachim  (SWE) 1:57:12.45
8. RAELERT Andreas  (GER) 1:57:14.02
10. BELAUBRE Frederic (FRA) 1:57:23.95

WOMEN
1. BURGOS Ana (ESP)  2:10:11.68
2. CORTASSA Nadia (ITA)  2:10:31.73
3. SMET Kathleen (BEL)  2:10:36.36
4. WHITCOMBE Andrea (GBR)  2:10:54.00
5. DIBENS Julie (GBR)  2:11:13.04
6. FRANZMANN Joelle (GER)  2:11:26.17
7. ZAUSAILOVA Olga (RUS)  2:11:46.03
8. ALLEN Tanja (GBR) 2:11:50.22
9. LANZA Beatrice (ITA)  2:12:07.98
10. HARRISON Jessica (GBR) 2:12:26.82

---

ITU World Cup Gamagori
June 15, 2003; Gamagori, Japan
1.5k swim; 40k bike; 10k run

WOMEN
1. Liz Blatchford (Australia) 1:58:28
2. Laura Reback (North Palm Beach, Fla.) 1:58:42
3. Akiko Sekine (Japan) 1:58:50
4. Miranda Carfrae (Australia) 1:59:04
5. Natasha Filliol (Canada) 1:59:06
6. Emma Carney (Australia) 1:59:29
7. Emma Snowsill (Australia) 1:59:50
8. Samantha McGlone (Canada) 2:00:11
9. Machiko Nakanishi (Japan) 2:00:18
10. Silvia Gemignani (Italy) 2:00:20

MEN
1. Peter Robertson (Australia) 1:47:29
2. Frank Bignet (France) 1:47:37
3. Greg Bennett (Australia) 1:47:53
4. Dimitriy Gaag (Kazakhstan) 1:48:04
5. Joe Umphenour (Bellevue, Wash.) 1:48:12
6. Andriy Glushchenko (Ukraine) 1:48:20
7. Tsukasa Hirano (Japan) 1:48:23
8. Bryce Quirk (Australia) 1:48:27
9. Andy Potts (Princeton, N.J.) 1:48:48
10. Daniil Sapunov (Kazakhstan) 1:48:54

---

Blackwater Eagleman
June 7, 2003
Columbia, Maryland
(1.2 miles/56 miles/13.1 miles)

MEN
1. Luke Bell 3:47:15
2. Tim DeBoom 3:54:15
3. Jamie Cleveland 3:57:57
4. Paul Fritzsche 4:01:09
5. Todd Wiley 4:02:03

WOMEN
1. Lori Bowden 4:21:53
2. Lauren Jensen 4:27:15
3. Fiona Docherty 4:27:24
4. Lara Shaw 4:28:58
5. Andrea Fisher 4:33:13

---

Tongyeong ITU
June 7, 2003
Tongyeong, Korea
1.5k swim, 40k bike, 10k run

MEN
1. HILL Chris (AUS) 1:48:39
2. GEMMEL Kris (NZL) 1:49:04
3. FRETTA Mark (USA) 1:49:10
4. BENNETT Greg (AUS) 1:49:22
5. VARGA Szabolcs (HUN) 1:49:43
6. LIPTAK Tamas (HUN) 1:49:45
7. GAAG Dmitriy (KAZ) 1:49:50
8. KUTTOR Csaba (HUN) 1:49:56
9. WHITFIELD Simon (CAN) 1:49:59
10. AGOSTON Szabolcs (HUN) 1:49:59

WOMEN
1. REBACK Laura (USA) 1:58:07
2. BLATCHFORD Liz (AUS) 1:58:09
3. SNOWSILL Emma (AUS) 1:58:12
4. RADOVA Lenka (CZE) 1:58:32
5. SAVEGE Jill (CAN) 1:58:43
6. SEKINE Akiko (JPN) 1:59:04
7. FILLIOL Natasha (CAN) 1:59:48
8. DONNELLY Sharon (CAN) 2:00:02
9. NAKANISHI Machiko (JPN) 2:00:14
10. WARRINER Sam (NZL) 2:00:33
11. ANISMOVA Nina (RUS) 2:00:42

---

Gran Triatlón Pacífico
June 7, 2003
Mazatlán, Sinaloa, Mexico
1.5k swim, 40k bike, 10k run

MEN
1. Hunter Kemper (USA) 1:52:01
2. Brad Kahlefedldt (AUS) 1:53:43
3. Javier Rosas (MEX) 1:54:24
4. Eligio Cervantes (MEX) 1:55:05
5. Rory Mackie (ZIM) 1:55:14

WOMEN
1. Jessi Stensland (USA) 2:10:47
2. Lisset Olivera (MEX) 2:12:08
3. Esther Aguayo (MEX) 2:14:59
4. Adara Garcia (MEX) 2:15:34
5. Maria Eugenia Barrera (MEX) 2:15:46

---

New Balance Escape from Alcatraz Triathlon
Sunday, June 8, 2003;
San Francisco, California
1.5mi swim /18mi bike /8mi run

WOMEN
1. Barb Lindquist 2:19:11 (32:23/52:21/49:20)
2. Sheila Taormina 2:19:50 (32:24/52:33/49:44)
3. Becky Gibbs Lavelle 2:23:48 (32:57/54:50/50:50)
4. Nicole DeBoom 2:27:03 (36:14/54:28/50:51)
5. Desiree Ficker 2:27:40 (37:38/53:43/51:10)
6. Gina Kehr 2:29:07 (34:59/56:54/51:26)
7. Carol Montgomery 2:29:58 (37:04/56:27/50:44)
8. Alexis Waddel 2:31:13 (39:54/54:57/50:59)
9. Julie Swail 2:32:55 (35:15/58:39/53:12)
10. Michelle Deasy 2:37:35 (38:43/56:03/56:36)

MEN
1. Simon Lessing 2:04:55 (31:41/46:08/42:44)
2. Craig Walton 2:07:33 (31:41/45:59/45:25)
3. Chris McCormack 2:08:19 (32:52/47:34/43:42)
4. Craig Alexander 2:09:55 (32:49/48:15/44:37)
5. Matthew Reed 2:11:20 (32:24/49:02/45:32)
6. Victor Plata 2:11:44 (32:30/49:24/44:38)
7. Peter Reid 2:13:18 (34:21/48:31/45:38)
8. Cameron Widoff 2:14:32 (34:27/48:53/46:08)
9. Derek Kite 2:14:58 (36:15/50:22/43:38)
10. Stephen Sheldrake 2:15:53 (32:27/50:41/47:53)

---

Carlsbad Triathlon
Sunday, June 8, 2003; Carlsbad, California
(1k swim /25k bike /5k run)

Men
1. Luke McKenzie 1:03:34
2. Spencer Smith 1:04:20
3. Marc Lees 1:05:32
4. Matthew Clark 1:06:15
5. Erik Burgan 1:06:32

Women
1. Michellie Jones 1:10:06
2. Jessi Stensland 1:13:55
3. Cynthia Janssen 1:17:07
4. Donna Phelan 1:17:25
5. Sherry Coons 1:18:50

---

Utah Half-Ironman
Saturday, May 31, 2003; Provo, Utah
(1.2 miles/56 miles/13.1 miles)

Men
1. Cameron Brown, 3:57:15 (25:31 2:14:59 1:14:17)
2. Bjorn Andersson, 3:57:21 (25:06 2:07:29 1:22:10 )
3. Michael Lovato, 3:57:32 (27:59 2:11:51 1:14:57)
4. Tony DeBoom, Boulder, Colo., 3:58:40
5. Craig Alexander, Australia, 3:59:27
6. Raynard Tissink, South Africa, 4:03:31
7. Peter Reid, Canada, 4:05:27
8. Matt Seeley, Polson, Mont., 4:07:21

Women
1. Lisa Bentley, 4:23:17 (30:05 2:30:38 1:19:42)
2. Monica Caplan, 4:27:33 (25:19 2:27:25 1:32:06)
3. Heather Fuhr, 4:32:45 (31:18 2:35:21 1:23:07)
4. Joanna Lawn, 4:36:57
5. Jenny Tobin, 4:38:55
6. Mary Uhl, 4:40:33
7. Lynley Allison, 4:41:09
8. Dolly Ginter, 4:43:55

---

Bakers Breakfast Cookies ITU International Triathlon
June 1, 2003; Bellingham, Wash.
1.5k swim, 40k bike, 10k run

WOMEN
1. Barb Lindquist (Victor, Idaho) 2:05:57
2. Sheila Taormina (Livonia, Mich.) 2:07:50
3. Becky Gibbs Lavelle (Cupertino, Calif.) 2:10:32
4. Susan Williams (Denver, Colo.) 2:10:54
5. Natasha Filliol (Canada) 2:12:13
6. Joanna Zeiger (Baltimore, Md.) 2:13:19
7. Gina Kehr (Redwood City, Calif.) 2:13:28
8. Lauren Groves (Canada) 2:14:13
9. Julie Swail (Irvine, Calif.) 2:15:07
10. Carolyn Murray (Canada) 2:15:53

MEN
1. Simon Lessing (Great Britain) 1:54:37
2. Matthew Reed (New Zealand) 1:55:07
3. Hunter Kemper (Longwood, Fla.) 1:56:22
4. Chris Moffatt (Great Britain) 1:56:54
5. Brian Fleischmann (Jacksonville, Fla.) 1:57:29
6. Mark Fretta (Portland, Ore.) 1:57:57
7. Doug Friman (Tucson, Ariz.) 1:58:11
8. Victor Plata (San Luis Obispo, Calif.) 1:58:11
9. Andy Potts (Princeton, N.J.) 1:58:26
10. Seth Wealing (Remington, Ind.) 1:58:29

---

De Bode ITU International Triathlon,
Zundert, Netherlands, June 1, 2003
1.5km swim, 40km bike, 10km run
 
MEN
1. Cedric Fleureton (FRA) 1:51:12
2. Shane Reed (NZL) 1:51:27
3. Richard Allen (GBR) 1:51:31
4. Ritchie Cunningham (AUS) 1:51:51
5. Vincent Yohann (FRA) 1:51:57

WOMEN
1. Julie Dibens (GBR) 2:03:26
2. Tracy Looze (AUS) 2:03:41
3. Kathleen Smet (BEL) 2:04:21
4. Nathalie Daumas (FRA) 2:05:39
5. Simone Buerli (SUI) 2:06:38

---

XTerra Big Bear
Saturday, May 31, 2003
Big Bear Lake, California
(1.5km swim – 30km bike – 10km run)

MEN
1. Conrad Stoltz 2:22:04
2. Steve Larsen 2:22:54
3. Nicolas Lebrun 2:25:57
4. Jason Chalker 2:26:55
5. Justin Thomas 2:28:07
6. Tyler Johnson 2:28:45
7. Andrew Noble 2:29:18
8. Kerry Classen 2:32:15
9. Stefan Jakobsen 2:32:31
10. Cameron Widoff 2:33:28

WOMEN
1. Jamie Whitmore 2:47:21
2. Melanie Mcquaid 2:53:47
3. Melissa Thomas 2:55:02
4. Chantal Thompson 2:55:02
5. Anke Erlank 2:56:41
6. Cherie Touchette 2:56:51
7. Karen Masson 3:00:11
8. Linda Gabor 3:01:13
9. Katherine Zambrana 3:01:31
10. Marjan Huizing 3:01:43

---

Powerman Geel/Vlaanderen
Sunday, May 11, 2003
Vlaanderen, Belgium
(14km run – 60km bike – 14km run)

MEN (no times given)
1. Benny Vansteelant (BEL)
2. Armand Vandersmissen (HOL)
3. Huub Maas (HOL)
4. Jurgen Dereere (BEL)
5. Stig Brahe Soerensen (DEN)
6. Roel Pauwels (BEL)
7. Armuzzi Corrado (IT)
8. Michael Jensen Simon (DEN)
9. Filip Van Damme (BEL)
10. Marco Salomon (IT)

WOMEN (no times given)
1. Vicky Pincombe (UK)
2. Tina walter (GER)
3. Miek Vyncke (BEL)
4. Ulrike Schwalbe (GER)
5. Glasenap Stefanie (GER)

---

St. Kitts Int'l Triathlon
Sunday, May 11, 2003
Frigate Bay, St. Kitts
(1.5 km – 40 km – 10 km)

1. Docherty Bevan 2:08:09
2. Friman Doug 2:08:49
3. Marceau Olivier 2:13:21
4. O'donnell Christoph 2:13:36
5. Perg Stefan 2:15:43

1. Williams Susan 2:26:35
2. Gagnon Isabelle 2:33:56
3. Waddel Alexis 2:34:26
4. Stensland Jessi 2:35:58
5. Pagon Amanda 2:36:24

---

Gulf Coast Half Ironman
Saturday, May 10, 2003; Panama City, Florida
(1.9k/90k/21k)

MEN
1) Spencer Smith (GBR), 4:06:35
2) Dave Harju (CAN), 4:17:15
3) Darin Shearer (USA), 4:19:48
4) Peter Traylor (USA), 4:21:02
5) Luc Morin (CAN), 4:31:27
6) Peter Kotland (USA), 4:33:45
7) George Newsome (USA), 4:34:29
8) Erik DeRoche (USA), 4:35:34
9) Scott Duprex (USA), 4:41:35
10) Simon Malo (CAN), 4:52:24

Male amateurs: 1) John Reback (Florida), 4:23:10; 2) Bruce Gennari (Tennessee), 4:25:56; 3) Jeff Cuddeback (Florida), 4:26:05.

WOMEN
1) Karen Holloway (USA), 4:45:08
2) Kim Loeffler (USA), 4:51:28
3) Sara McCarney (USA), 4:58:40
4) Marie Danais (CAN), 5:01:08
5) Lucia Kühner (GER), 5:21:07

Female amateurs: 1) Carole Sharpless (Georgia), 4:59:07; 2) Heather Hedrick (Indiana), 5:01:07; 3) Gabriele Hauck (Georgia), 5:02:30

---

St. Croix Half Ironman
Saturday, May 3, 2003; Christiansted, St. Croix
(1.9k/90k/21k)

MEN
1) Craig Alexander (AUS), 4:08:13
2) Shane Reed (NZL), 4:08:23
3) Richie Cunningham (AUS), 4:09:33
4) Luke Bell (AUS), 4:11:04
5) Bryan Rhodes (NZL), 4:13:56

WOMEN
1) Sue Bartholomew Williams (USA), 4:37:31
2) Joanna Zeiger (USA), 4:41:06
3) Fiona Docherty (NZL), 4:51:56
4) Julie Dibens (GBR), 4:55:02
5) Mary Uhl (USA), 5:02:37

-----

USAT National Training Center Triathlon
May 4, 2004; Clermont, Fla.
1.5k swim; 40k bike; 10k run

WOMEN
1. Sheila Taormina (Livonia, Mich.) 2:01:55
2. Andrea Whitcombe (Great Britain) 2:03:22
3. Lauren Groves (Canada) 2:04:55
4. Erika Molnar (Hungary) 2:05:35
5. Natasha Filliol (Canada) 2:06:30
6. Jessica Harrison (Great Britain) 2:07:04
7. Julie Swail (Irvine, Calif.) 2:07:15
8. Courtney Bennigson (Boston, Mass.) 2:07:32
9. Tara Ross (Canada) 2:07:34
10. Kelly Rea (Marietta, Ga.) 2:08:08

MEN
1. Beven Docherty (New Zealand) 1:50:29
2. Volodymyr Polikarpenko (Ukraine) 1:50:55
3. Doug Friman (Tucson, Ariz.) 1:50:58
4. Andriy Glushchenko (Ukraine) 1:51:27
5. Dirk Bockel (Germany) 1:51:45
6. Graham O'Grady (New Zealand) 1:52:48
7. Eligio Cervantes (Mexico) 1:52:52
8. Victor Plata (San Luis Obispo, Calif.) 1:53:01
9. Arturo Garza (Mexico) 1:53:10
10. Marcel Vifian (Santa Rosa, Calif.) 1:53:19

---

Jamba Juice Wildflower Half-Ironman
Saturday, May 5, 2003; Lake San Antonio, Calif., USA
(1.2 miles/56 miles/13.1 miles)

WOMEN
1. Heather Gollnick, 4:42:06
2. Becky Gibbs Lavelle, 4:43:32
3. Desiree Faicker, 4:47:37
4. Heather Fuhr, 4:52:18
5. Samantha McGlone, 4:53:39
6. Liz Vitai, 4:55:32
7. Teri Albertazzi, 4:56:31
8. Nicole De Boom, 4:57:16
9. Lucy Smith, 4:58:11
10. Alexis Waddel, 4:58:29

MEN
1. Tim De Boom, 4:4:21
2. Steve Larson, 4:06:18
3. Chris Legh, 4:09:52
4. Cameron Widoff, 4:11:43
5. Chris Lieto, 4:12:23
6. Cameron Brown, 4:14:13
7. Thomas Evans, 4:14:40
8. Bjorn Andersson, 4:15:11
10. Peter Reid, 4:20:08

Ralphs California Half-Ironman
Saturday, April 5, 2003; Oceanside, Calif., USA
(1.2 miles/56 miles/13.1 miles)

MEN
1) Tim DeBoom (USA), 3:58:42
2) Rutger Beke (BEL), 4:00:05
3) Torbjorn Sindballe (DEN), 4:02:31
4) Paul Fritzsche (USA), 4:09:48
5) Michael Lovato (USA), 4:09:58

WOMEN
1) Heather Fuhr (CAN), 4:39:29
2) Andrea Fisher (USA), 4:42:17
3) Nicole DeBoom (USA), 4:42:59
4) Andrea Ratkovic (USA), 4:43:17
5) Lauren Jensen (USA), 4:43:28

-----

IM Australia
Saturday, April 5, 2003
Tuncurry, NSW, Australia
(2.4 miles/112 miles/26.2 miles)

MEN
1) Chris McCormack (AUS), 8:19:15
2) Jason Shortis (AUS), 8:30:05
3) Luke Bell (AUS), 8:31:23
4) Jason Metters (AUS), 8:42:57
5) Matt Stephens (AUS), 8:45:33

WOMEN
1) Lisa Bentley (CAN), 9:19:15
2) Kate Major (AUS), 9:22:07
3) Belinda Granger (AUS), 9:35:57
4) Yoko Hori (JPN), 9:43:34
5) Angela Milne (AUS), 9:46:21

---

Bay Islands International Triathlon
March 8, 2003; Roatan Island, Honduras
1.5K swim; 40K bike; 10K run

Men
1. Hunter Kemper (Longwood, Fla.) 2:05:23
2. Gilberto Gonzalez (Venezuela) 2:06:38
3. Andy Potts (Princeton, N.J.) 2:07:18
4. Dirk Bockel (Germany) 2:08:11
5. Marcin Welarski (Sweden) 2:08:53
6. Jeff Sneed (Los Gatos, Calif.) 2:15:12
7. Roberto Machado (Costa Rica) 2:15:48
8. Leonardo Chacon Carrales (Costa Rica) 2:16:03
9. Carlos Mauricio Friely (Guatemala) 2:17:07
10. Diego Gonzalez Ponioguo (Guatemala) 2:21:50

Women
1. Sheila Taormina (Livonia, Mich.) 2:30:16
2. Susie Gallucci (Hudson, Ohio) 2:32:33
3. Laurie Hug (Ambler, Pa.) 2:37:46
4. Eileen Castillo (Los Gatos, Calif.) 2:43:52
5. Allison Hardy (Arden N.C.) 2:45:24
6. Florence Chretien (Natick, Mass.) 2:54:03
7. Viviana Chavarria Barrates (Costa Rica) 2:56:14

---

Devonport International Triathlon
March 8, 2003; Devonport, Australia
1.5K swim; 40K bike; 10K run

Men
1. Chris Hill (Australia) 1:52:03
2. Brad Kahlefeldt (Australia) 1:52:1
3. Bryce Quirk (Australia) 1:52:21
4. Paul Amey (Great Britain) 1:52:28
5. Chris McCormack (Australia) 1:52:40
6. Olivier Marceau (France) 1:53:10
7. Simon Thompson (Australia) 1:53:18.6
8. Andrew Johns (Great Britain) 1:53:26
9. Courtney Atkinson (Australia) 1:53:27
10. David Dellow (Australia) 1:53:46.2

Women
1. Barb Lindquist (Victor, Idaho) 2:00:55
2. Loretta Harrop (Australia) 2:01:58
3. Melissa Ashton (Australia) 2:02:46
4. Maria Kosztovits (Australia) 2:03:13
5. Leanda Cave (Great Britain) 2:04:14
6. Liz Blatchford (Australia) 2:04:27
7. Pip Taylor (Australia) 2:04:36
8. Anneliese Heard (Great Britain) 2:05:19
9. Sharon Donnelly (Canada) 2:07:04
10. Tanja Allen (Great Britain) 2:08:31

---

Pucon Half-Ironman
Sunday, Jan. 26, 2003; Pucon, Chile
(1.2 miles/56 miles/13.1 miles)

1) Oscar Galindez (ARG), 4:00.14
2) Chris McCormack (AUS), 4:04.07
3) Eduardo Sturla (ARG), 4:07.21
4) Cristian Bustos (CHI), 4:08.55
5) Chris Lieto (USA), 4:11.48
6) Ken Glah (USA), 4:18.32

1) Lisa Bentley (CAN), 4:35.23
2) Heather Gollnick (USA), 4:37.30
3) Barbara Buenahora (ARG), 4:47.27
4) Anissa Seguin (CAN), 4:48.16
5) Agnes Eppers (BOL), 4:51.47
6) Fernanda Keller (BRA), 4:52.41

---

Canadian Winter Triathlon Champs
Saturday, Jan. 25, 2003
Panorama Mountain, B.C., Canada
(7k/11k/10k)

MEN
1) Gary Pluim Jr., 1:49:23
2) Scott Manktelow, 1:51:28
3) Pat Doyle, 1:59:04
4) Andrew Sellars (30-34), 2:01:22
5) Michael Cambridge, 2:01:58

WOMEN
1) Julie Neville (35-39), 2:31:14
2) White Taoya (45-49), 2:36:31
3) Maria Dibb (40-44), 2:45:25
4) Camilla Spackman (45-49), 3:16:23

---

ITU Winter Triathlon World Cup Wildhaus
Saturday, Jan. 25, 2003; Wildhaus, Switzerland
(4.8k/11.2k/10k)

MEN
1) Benjamin Sonntag (GER) 1:16:01.
2) Nicolas Lebrun (FRA) 1:17:59.
3) Frode Pederson (NOR) 1:18:30.
4) Marc Ruhe (LIE) 1:19:31.
5) Thomas Schrenk (GER) 1:19:51.

WOMEN
1) Sigrid Lang (GER) 1:25:59.
2) Marianne Vlasveld (NED) 1:27:10.
3) Jutta Schubert (GER) 1:36:30.
4) Frederike Rupp (GER) 1:37:28.
5) Maria Kalnces (NOR) 1:40:01.

---

Club La Santa International Duathlon
Saturday, Jan. 25, 2003; Club La Santa
Lanzarote, Canary Islands
(3k/20k/3k)

WOMEN
1) Julie Dibens (GBR), 59:04
2) Nina Kraft (GER), 1:00:36
3) Charlotte Kolters (DEN), 1:02:27
4) Maribel Blanco (ESP), 1:02:46
5) Beatrice Lanza (ITA), 1:03:02

MEN
1) Rasmus Henning (DEN), 53:22
2) Javier Garcia Gomez (ESP), 53:28
3) Alessandro Degasperi (ITA), 53:34
4) Joachim Willen (SWE), 53:43
5) Allan Mansson (DEN), 53:51

---

La Paz ITU International Triathlon
Saturday, Jan. 18, 2003; La Paz, Argentina
(1.5k/40k/10k)

MEN
1) Daniel Fontana (ARG), 1:52:33
2) Virgilio Castilho (BRA), 1:52:49
3) Oscar Galindez (ARG), 1:53:42
4) Paulo Miyashiro (BRA), 1:53:56
5) Luis Cattapreta (BRA), 1:54:54

WOMEN
1) Nancy Alvarez (ARG), 2:13:47
2) Agnes Eppers (BOL), 2:17:05
3) Soledad Marmaria (ARG), 2:17:46
4) Amela Geijop (ARG), 2:21:35
5) Silvana Calcagno (ARG), 2:23:52

---

Port of Tauranga Half-Ironman
Saturday, Jan. 5, 2003
Mt. Maunganui, New Zealand
(1.2 miles/56 miles/13.1 miles)

MEN
1) Cameron Brown, 3:49.49
2) Craig Watson, 3:51.50
3) Kieran Doe, 3:52.15
4) Nathan Richmond, 3:54.00
5) Nick Saunders (AUS) 3:55.46

WOMEN
1) Rebekah Keat (AUS), 4:13.36
2) Nicole Cope, 4:19.27
3) Evelyn Williamson, 4:20.39
4) Jo Lawn, 4:22.06
5) Lynley Allison, 4:22.26

---

Dirty Duathlon
Sunday, December 8, 2002
Rocky Hill Ranch, Texas
(3-mile/12-mile/3-mile)

MEN
1) Lance Armstrong, 1:36:05 (18:57/55:28/20:16)
2) Jason Sager, 1:38:33 (20:24/53:14/23:40)
3) Rip Esselstyn, 1:42:09 (20:02/58:06/22:39)
4) Will Ross, 1:43:21 (19:56/58:54/23:32)
5) Kyle Rodemacher, 1:48:38 (21:39/58:58/25:55)

WOMEN
1) Shae Rainer, 1:55:34 (21:23/1:09:28/21:45)
2) Cathy Duryea. 2:00:09 (23:58/1:08:24/26:11)
3) Leslie Reuter. 2:07:37 (24:14/1:12:44/28:52)
4) Jill Price, 2:09:06 (23:59/1:15:36/27:09)
5) Shannon Orr, 2:10:10 (21:42/1:17:04/27:39)

MEN'S RELAY
1) Adam Daley & Floyd Landis (US Postal), 1:25:50
2) Steve Sisson & George Hincappie (US Postal), 1:30:23
3) Adam Reiser and Max van Heeswijk (US Postal), 1:33:35
4) Jon Hill and Michael Barry (US Postal), 1:44:05

---

2002 Ultraman World Championships
November 29-Dec. 1, 2002; Kailua-Kona, Hawaii
(6.2-mile swim/261.4-mile bike/52.4-mile run)

MEN OVERALL
1) Gordo Byrn (NZL), 23:24:56
(2:44:50/13:08:06/7:32:00)
2) Tony O'Keefe (CAN), 24:27:37
(3:11:12/14:11:28/7:04:57)
3) Donald Fink (USA), 24:55:52
(3:12:31/13:51:05/7:52:16)
4) Sergio Cordeiro (BRA), 26:12:36
(4:01:25/15:19:03/6:52:08)
5) Gary Wang (USA), 26:47:42
(3:34:12/13:48:12/9:25:18)
6) Markus Wittwer (SUI), 26:50:31
(3:27:58/14:32:01/8:50:32)
7) Manoel Mendes (BRA), 27:36:55
(4:05:43/14:53:46/8:37:26)
8) Alex Laws (USA), 27:58:07
(3:52:05/15:14:28/8:51:34)
9) Ulli Winkelmann (GER), 27:59:34
(4:00:02/16:14:25/7:45:07)
10) Andrew Stanfield (AUS), 28:08:30
(3:28:57/14:30:04/10:09:29)

WOMEN OVERALL
1) Conny Dauben (GER), 28:32:59
(4:07:46/15:56:17/8:28:56)
2) Marise Nunes (BRA), 29:09:36
(3:25:49/17:11:24/8:32:23)
3) Linda Bialla (USA), 30:49:55
(4:05:21/16:30:16/10:14:18)
4) Suzanne Degazon (PUR), 31:09:36
(4:27:28/16:45:00/9:57:08)
5) Hiroe Fukushima (JPN), 33:58:08
(4:42:11/17:40:35/11:35:22)

Swim (6.2 miles), Friday
MEN
1) Gordo Byrn, 2:44:50
2) Tony O'Keefe, 3:11:12
3) Donald Fink, 3:12:31
4) Markus Wittwer, 3:27:58
5) Andrew Standfield, 3:28:57

WOMEN
1) Marise Nunes, 3:25:49
2) Linda Bialla, 4:05:21
3) Conny Dauben, 4:07:46
4) Suzanne Degazon, 4:27:28
5) Hiroe Fukushima, 4:42:11

Bike (90 miles), Friday
MEN
1)Gordo Byrn, 4:20:08
2) Gary Wang, 4:34:32
3) Tony O'Keefe, 4:42:47
4) Andrew Standfield, 4:45:26
5) Donald Fink, 4:52:28

WOMEN
1) Conny Dauben, 5:38:38
2) Suzanne Degazon, 5:40:00
3) Linda Bialla, 5:44:35
4) Marise Nunes, 5:52:18
5) Hiroe Fukushima, 6:16:52

Bike (171.4 miles), Saturday
MEN
1) Gordo Byrn, 8:47:58
2) Donald Fink, 8:58:37
3) Gary Wang, 9:13:40
4) Tony O'Keefe, 9:28:41
5) Markus Wittwer, 9:35:50

WOMEN
1) Conny Dauben, 10:17:39
2) Linda Bialla, 10:45:41
3) Suzanne Degazon, 11:05:00
4) Marise Nunes, 11:19:06
5) Hiroe Fukushima, 11:23:43

Run (52.4 miles), Sunday
MEN
1) Sergio Cordeiro. 6:52:08
2) Tony O'Keefe, 7:04:57
3) Gordo Byrn, 7:32:00
4) Ulli Winkelmann, 7:45:07
5) Donald Fink, 7:52:16

WOMEN
1) Conny Dauben, 8:28:56
2) Marise Nunes, 8:32:23
3) Suzanne Degazon, 9:57:08
4) Linda Bialla, 10:14:18
5) Hiroe Fukushima, 11:35:22

---

ITU World Triathlon Championships
Sunday, November 10, 2002; Cancun, Mexico
(1.5k/40k/10k)

MEN
1) Ivan Rana (ESP), 1:50:41 (19:56/56:19/32:05)
2) Peter Robertson (AUS), 1:51:07 (20:03/56:20/32:31)
3) Andrew Johns (GBR), 1:51:17 (20:07/56:11/32:36)
4) Greg Bennett (AUS), 1:51:27 (19:54/56:19/32:41)
5) Vladimir Polikarpenko (UKR), 1:51:37 (19:23/57:00/32:50)
6) Maik Petzold (GER), 1:51:45 (19:51/56:24/33:05)
7) Chris Hill (AUS), 1:52:03 (19:51/56:12/33:24)
8) Kris Gemmell (NZL), 1:52:10 (19:27/56:55/33:25)
9) Dmitry Gaag (KAZ), 1:52:19 (20:06/56:11/33:41)
10) Matt Reed (NZL), 1:52:30 (19:53/55:30/34:36)

WOMEN
1) Leanda Cave (GBR), 2:01:31 (20:04/1:01:10/38:05)
2) Barb Lindquist (USA), 2:01:41 (19:59/1:01:11/38:18)
3) Michelle Dillon (GBR), 2:02:11 (20:55/1:01:54/37:16)
4) Michellie Jones (AUS), 2:02:25 (20:51/na/na)
5) Nicole Hackett (AUS), 2:02:35 (19:57/1:01:11/39:10)
6) Anja Dittmer (GER), 2:02:44 (20:58/1:02:34/37:01)
7) Laura Reback (USA), 2:02:54 (20:02/1:01:10/39:28)
8) Sharon Donnelly (CAN), 2:03:19 (20:04/1:01:09/39:50)
9) Sandra Soldan (BRA), 2:03:29 (20:37/1:02:46/37:42)
10) Carol Montgomery (CAN), 2:03:43 (21:04/1:04:33/35:48)

JUNIOR WOMEN (racing the sprint distance)
1) Marion Lorblanchet (FRA), 1:01:19
2) Wendy De Boer (NED), 1:01:20
3) Elizabeth Nicola May (LUX), 1:01:46
4) Vanessa Fernandes (POR), 1:01:56
5) Maxine Seear (AUS), 1:02:00

JUNIOR MEN (racing the sprint distance)
1) Terenzo Bozzone (NZL), 56:00
2) David Hauss (FRA), 56:03
3) Tyler Butterfield (BER), 56:04
4) Erhard Wolfaardt (RSA), 56:05
5) James Elvery (NZL), 56:10

WOMEN 20-24
1) Rebecca Hilton (AUS), 2:13:30
2) Fabiola Corona (MEX), 2:15:04
3) Tara Ross (CAN), 2:17:15
4) Nicole Van Beurden (CAN), 2:17:44
5) Jessica Jones (USA), 2:18:17

WOMEN 25-29
1) Amanda Stevens (USA), 2:10:57
2) Margaret Shapiro (USA), 2:11:28
3) Esther Aguayo (MEX), 2:12:25
4) Lisset Olivera (MEX), 2:15:12
5) Suzanne Weckend (CAN), 2:15:16

WOMEN 30-34
1) Julie Swail (USA), 2:08:45 *
2) Melanie Holloway (USA), 2:13:05
3) Sonia Hurst (GBR), 2:14:32
4) Linda Hymans (USA), 2:15:25
5) Amanda Gillam (USA), 2:15:55

WOMEN 35-39
1) Ann Lantz (USA), 2:11:36
2) Claudia Beristain (MEX), 2:13:50
3) Sherry Coons (USA), 2:17:03
4) Maria Luisa Martinez (MEX), 2:19:27
5) Kristen Kincade (USA), 2:20:03

WOMEN 40-44
1) Amy Rice (USA), 2:12:40
2) Nancy Burden (CAN), 2:14:58
3) Jane Esahak-Gage (USA), 2:18:15
4) Josie Sinclair (NZL), 2:18:40
5) Robyn Scott (AUS), 2:19:18

WOMEN 45-49
1) Donna Smyers (USA), 2:19:45
2) Edie Fisher (CAN), 2:20:04
3) Debbie Connolly (USA), 2:26:26
4) Cindy Taylor (NZL), 2:26:40
5) Maryellen Stajk (USA), 2:29:42

WOMEN 50-54
1) Joanne Garuccio (USA), 2:25:34
2) Lynne Pattle (NZL), 2:25:56
3) Marilyn Benkelman (USA), 2:26:17
4) Lesley Clif (GBR), 2:29:11
5) Margaret Sills (GBR), 2:30:42

WOMEN 55-59
1) Paula Larsen (USA), 2:32:14
2) Jenny Tanner (AUS), 2:32:40
3) Sarah Barrett (GBR), 2:34:25
4) Tiare Lund (NZL), 2:34:25
5) Laurie Murray (CAN), 2:34:45

WOMEN 60-64
1) Celeste Callahan (USA), 3:00:25
2) Donna Messenger (USA), 3:04:32
3) Peggy McDowell-Cramer (USA), 3:12:18
4) Renate Rhein (USA), 3:12:23
5) Graciela Val (USA), 3:12:56

WOMEN 65-69
1) Susan Bradley-Cox (USA), 2:48:33
2) Harriet Anderson (USA), 3:07:58
3) Pat Fossum (USA), 3:19:05
4) Sheila Isaacs (USA), 3:29:40
5) Mickie Shapiro (USA), 3:29:43

WOMEN 70-plus
1) Madonna Buder (USA), 3:05:01
2) Molly Hayes (USA), 4:21:14
3) Marge Stahl (USA), 4:48:58

MEN 20-24
1) Michael Boehmer (USA), 1:57:01 *
2) David Thompson (USA), 2:02:06
3) Bradley White (USA), 2:02:31
4) Arturo Campos (MEX), 2:03:09
5) Manuel Lozano (MEX), 2:04:09

MEN 25-29
1) Alvaro Martinez (MEX), 1:58:01
2) Otho Keller (USA), 1:59:31
3) James Loaring (CAN), 1:59:46
4) Agustin Fontes (VEN), 2:00:13
5) Claudius Pyrlik (GER), 2:00:16

MEN 30-34
1) Leonardo Nolasco (MEX), 1:59:29
2) Carlos Friely (GUA), 2:00:42
3) Troy Fidler (AUS), 2:01:08
4) Nissim Abergil (ISR), 2:03:20
5) Marco Campagna (USA), 2:03:27

MEN 35-39
1) Carlos Lomba (PUR), 1:59:24
2) Peter Younghusband (GBR), 1:59:25
3) Len Gushe (CAN), 1:59:49
4) Peter Kain (USA), 1:59:59
5) Mark Hirsch (GBR), 2:02:11

MEN 40-44
1) Tony Schiller (USA), 2:01:12
2) Jeff Collier (AUS), 2:03:03
3) Ricardo Gonzalez (MEX), 2:04:01
4) Greg Timewell (CAN), 2:04:11
5) Graham Brookhouse (GBR), 2:04:59

MEN 45-49
1) Chuck Sperazza (USA), 2:05:27
2) Dennis Moriarty (USA), 2:06:57
3) Fred Bartlett (USA), 2:10:04
4) Nathan Nevid (USA), 2:10:12
5) Robert Simpson (CAN), 2:10:35

MEN 50-54
1) Jim Bruskewitz (USA), 2:05:43
2) Gord McLaughlin (CAN), 2:08:15
3) Keneth Curr (RSA), 2:10:33
4) Rick Trachok (USA), 2:11:24
5) Duane Fritchie (USA), 2:12:10

MEN 55-59
1) Bradley Price (USA), 2:14:33
2) Dick Tomlin (USA), 2:16:29
3) Harry Barnes (CAN), 2:16:31
4) Bob Harlow (AUS), 2:17:30
5) Tom Dutton (USA), 2:21:19

MEN 60-64
1) Orjan Sandler (SWE), 2:15:41
2) George Toberman (USA), 2:23:31
3) John Stover (USA), 2:24:09
4) Ken Poole (RSA), 2:24:57
5) Gary Leske (USA), 2:25:22

MEN 65-69
1) Gunter Beilstein (GER), 2:23:00
2) Jon Adamson (USA), 2:35:10
3) Klaus Weinberger (GER), 2:38:06
4) Peter Howard (GBR), 2:41:58
5) Roger Brockenbrough (USA), 2:44:44

MEN 70-74
1) Wayne McSheehy (USA), 2:32:05
2) David Vass (CAN), 2:56:13
3) William Hamilton (AUS), 3:14:06
4) Mickey Stokotelny (CAN), 3:24:37
5) David Barr (CAN), 3:39:57

MEN 75-79
1) Charley French (USA), 3:13:02
2) Walter Palmer (USA), 3:31:48
3) Robert McKeague (USA), 3:39:12

MEN 85+
1) Roman Jezek (CAN), 5:16:03

CLYDESDALE MEN
1) Darren Henry, 2:11:07
2) David Kalinowski, 2:12:31
3) Mike Shaffer (USA), 2:13:24
4) Mark Preston (AUS), 2:17:05
5) Ross Johnston, 2:18:18

CLYDESDALE WOMEN
1) Connie Peterson, 2:21:58
2) Jennifer Hurley (AUS), 2:33:34
3) Maylene Wise, 2:45:10
4) Lisa Payne, 2:46:35
5) Julia Aimers, 2:51:44

UNDER 23 WOMEN
1) Pilar Hidalgo (ESP), 2:01:42
2) Mirinda Carfrae (AUS), 2:02:41
3) Nicola Spirig (SUI), 2:02:55
4) Nikki Egyed (AUS), 2:03:29
5) Annabel Luxford (AUS), 2:03:41

UNDER 23 WOMEN
1) Brad Kahlefeldt (AUS), 1:51:41
2) Sven Riederer (SUI), 1:53:04
3) Stuart Hayes (GBR), 1:53:08
4) Daniil Sapunov (KAZ), 1:53:13
5) David Dellow (AUS), 1:53:28

Challenged athletes: Above the elbow men
1) Stephane Pertuiset (FRA), 2:29:27
2) Roberto Silva (BRA), 2:32:00
3) Franck Paget (FRA), 2:45:37
4) Alain Dehors (FRA), 2:57:19
5) Chuck Anderson (USA), 3:18:37

Challenged athletes: Above knee men
1) Brian Leske (USA), 3:25:04
2) Grant Darby (CAN), 3:25:33
3) Ruben Grande (MEX), 4:07:35

Challenged athletes: Below elbow female
1) Suzanne Elbon (USA), 3:15:13

Challenged athletes: Below elbow male
1) Jon Beeson (USA), 2:46:59
2) Don Terlson (CAN), 2:59:42
3) William Dixon (USA), 3:30:56

Challenged athletes: Below knee male
1) Rivaldo Martins (BRA), 2:19:32
2) Paul Martin (USA), 2:45:37

Challenged athletes: Blind female
1) Amelia Dickerson (USA), 3:12:26

Challenged athletes: Blind male
1) Aaron Sheidies (USA), 2:24:16
2) Brian Cowie (CAN), 2:33:49
3) Jose Rodriguez (FRA), 2:34:09
4) David Bigoney (USA), 3:02:22
5) Ron Hackett (CAN), 3:24:25

Challenged athletes: Double below knee male
1) Paulo Aagaard (BRA), 2:46:33

Challenged athletes: Handcycle male
1) Jean Michel Schille (FRA), 2:33:17
2) Jeff Sapper (USA), 2:56:55
3) Chris Bourne (CAN), 3:16:07
4) Jason Richards (GBR), 3:19:37
5) Chris Brogan (GBR), 4:11:18

Challenged athletes: Other disabilities female
1) Lorene Hatelt (CAN), 3:47:58

Challenged athletes: Other disabilities male
1) David Renaud (FRA), 2:48:50
2) Tony Theriault (CAN), 2:50:08

---

Forster Half-Ironman
Sunday, November 10, 2002; Forster-Tuncurry, N.S.W.,
Australia
(1.2 miles/56 miles/13.1 miles)

MEN
1) Craig Alexander (AUS), 3:58:50
2) Leigh Birch (AUS), 4:08:10
3) Blyth Hartnett (AUS), 4:08:21
4) Bradley White (AUS), 4:10:15
5) Grant Giles (AUS), 4:14:05

WOMEN
1) Angela Milne (AUS), 4:29:10
2) Edith Kosztovits (AUS), 4:32:13
3) Louise Davoren (AUS), 4:48:53
4) Melanie Rassam (AUS), 4:48:54
5) Jeannie Fry (AUS), 4:51:56

---

Ironman Florida
Saturday, November 9, 2002
Panama City Beach, Fla., USA
(2.4 miles/112 miles/26.2 miles)

MEN
1) Jason Shortis (AUS), 8:27:44
2) Andreas Neidrig GER), 8:32:06
3) Rutger Beke (BEL), 8:35:06
4) Chris Legh (AUS), 8:41:32
5) Raynard Tissink (RSA), 8:49:15
6) Thomas Braun (GER), 8:53:11
7) Ronnie Schildknecht (SUI), 8:53:59
8) Matt Stephens (AUS), 8:55:22
9) Ain-Alar Juhanson (EST), 9:00:53
10) Tom Evans (CAN), 9:02:48

WOMEN
1) Bella Comerford (SCO), 9:36:33
2) Ute Mueckel (GER), 9:40:51
3) Barbara Buenahora (ARG), 9:41:41
4) Sheri Fraser (CAN), 9:47:09
5) Lara Shaw (USA), 9:48:29
6) Amy Cashion (USA), 9:51:00
7) Adrianne Ngawati (AUS), 9:51:51
8) Donna Kay-Ness (USA), 9:56:04
9) Katja Mayer (GER), 9:56:38
10) Lucia Kuehner (GER), 10:08:32

---

Hainan Discovery Triathlon
Saturday, November 9, 2002; Hainan Island, China
(1.8k/55k/12k)

MEN
1) Simon Lessing (GBR), 2:36:38 (21:39/1:33:07/40:35)
2) Peter Reid (CAN), 2:42:58 (22:37/1:33:14/45:48)
3) Luke McKenzie (AUS), 2:44:01 (21:40/1:38:22/42:40)
4) Jason Metters (AUS), 2:48:04 (22:25/1:37:57/42:23)
5) Jurgen Zack (GER), 2:49:15 (24:09/1:34:18/48:59)

WOMEN
1) Rebekah Keat (AUS), 3:00:05 (24:26/1:46:15/48:00)
2) Belinda Granger (AUS), 3:05:32
(25:05/1:45:14/53:23)
3) Katja Schumacher (GER), 3:07:00
(25:04/1:45:13/54:54)
4) Heather Fuhr (CAN), 3:09:10 (28:07/1:51:52/47:37)
5) Claire Murray (HKG), 3:16:16 (25:51/1:53:11/55:49)