Skip to Content


Vanort, McLane take USAT AG Nationals

Written by: Timothy Carlson
Date: Mon Sep 27 2010

Current National Duathlon Champion Kaleb Vanort of Mishakawa, Indiana won his second USAT national title of 2010 by a big margin, while Mandy McLane of Windemere, Florida held off the run of runner-up Cindi Bannink by seven seconds to take overall wins at the USAT Age Group National Championship at Tuscaloosa, Alabama.

Vanort’s 1:52:16 finish time for the non-drafting Olympic distance event was 1 minute 57 seconds faster than the men’s elite winner, Australian pro Brendan Sexton. Vanort was 6 seconds behind eventual overall runner-up Doug Clark after the swim and bike. But the Indianan’s 31:59 run – 47 seconds faster than elite men’s winner Brendan Sexton’s - was 3:28 faster than Clark and provided nearly all of Vanort’s margin of victory.

While Vanort’s was an exceptional effort that topped overall men’s age group runner-up Doug Clark by 3:38, comparisons with the elite pros cannot be definitive because the age group bike and run courses were different and were conducted under different rules.

The age group bike course was a much more spread out, two-loop affair while the elites rode an 8-loop, 40k bike course under draft-legal rules that led to match-race style strategy rather than an all-out time trial effort. The age group 10k run course was a one-loop affair, while the elites ran four 2.5-kilometer loops in typical ITU World Cup and World Championship Series style.

Overall age group women’s winner Mandy McLane’s 2:09:14 finish time would have placed her third in the elite women, but was 5:01 slower than women’s elite winner, four-time ITU World Championship elite medalist Laura Bennett.

McLane started her day with a 23:06 swim which was 21 seconds slower than Bannink’s 22:45. McLane picked up 57 seconds with a 1:02:38 bike, then gave back 43 seconds on the run. This would have put her 7 seconds behind Bannink for the overall win if not for her 14-seconds swifter transitions which gave her the win.
2010 USA Triathlon Age Group Nationals
Tuscaloosa, Alabama
September 25, 2010
S 1.5k/ B 40k/ R 10k

Results

Top 10 Overall Men

1. Kaleb Vanort (Mishikawa IN) 1:52:16 – M25-29
2. Doug Clark (Morristown NJ) 1:55:54 – M40-44
3. Jeff Helmer (Snohomish WA) 1:56:04 – M20-24
4. Brian Duffy (West Chester PA) 1:57:04 – M20-24
5. Spenser Popeson (Linwood NJ) 1:57:04 – M25-29
6. Kyle Lee (Birmingham AL) 1:57:09 – M20-24
7. Brett Nichols ((Brookline MA) 1:58:23 – M25-29
8. Samuel Morgan (Marietta GA) 1:58:27 – M25-29
9. Ben Hall (Ruston LA) 18:33 – M18-19
10. Andrew Bauer (Oakland CA) 1:58:39 – M25-29

Top Ten Masters Men

1. Doug Clark (Morristown NJ) 1:55:54
2. Curt Chesney (Boulder CO) 1:58:55
3. Bruce Gennari (Brentwood TN) 1:59:52
4. Brian Bich (Duluth MN) 2:00:47
5. Donny Forsyth (Charlotte NC) 2:01:02
6. John Murphy (Napa CA) 2:02:11
7. Dale Humphrey (Verona WI) 2:03:16
8. Mark Wachendorf (McHenry IL) 2:03:34
9. Rhett Bonner (Duluth MN) 2:04:36
10. Kenneth Younts (Chapel Hill NC) 2:05:16

Top Ten Grand Masters Men

1. Steven Smith (Granger IN) 2:20:01
2. Thomas Balzer (Estero FL) 2:26:04
3. David Park (Lake Charles LA) 2:26:33
4. Roger Freeman (San Diego CA) 2:28:41
5. Michael S Dwyer (The Woodlands TX) 2:28:54
6. Larry Krutka (Tulsa OK) 2:29:38
7. Daniel McCuen (Lancaster PA) 2:30:37
8. David McNeely (Glen Arm MD) 2:33:08
9. Fred Soltow (Shepherdstown WV) 2:33:45
10. Larry Mayse (Alpharetta GA) 2:34:13

Top 10 Overall Women

1. Mandy McLane (Windemere FL) 2:09:14 – W30-34
2. Cindi Bannink (Madison WI) 2:09:21 – W30-34
3. Alicia Parr (Durham NC) 2:10:12 – W40-44
4. Amie Krasnozon (Morrisville NC) 2:10:27 – W30-34
5. Catherine Sterling ((Worcester MA) 2:10:38 W30-34
6. Haley Chura (Atlanta GA) 2:10:58 – W25-29
7. Kirsten Sass (McKenzie TN) 2:11:10 – W30-34
8. Hallie Blunck (Mountain Brook AL) 2:11:11 – W25-29
9. Christina Person (Boulder CO) 2:11:17 – W20-24
10. Pamela Jennings (Eureka CA) 2:12:07 – W30-34

Top Ten Masters Women

1. Alicia Parr (Durham NC) 2:10:12
2. Leslie Brainard (Collierville TN) 2:13:07
3. Cassie McWilliam (Clearwater FL) 2:14:01
4. Steph Popelar (Parker CO) 2:15:39
5. Tracy Orcutt (Seattle WA) 2: 6:24
6. Chris Wickard (Crown Point IN) 2:16:24
7. Bonnie Karas (Rochester Hills MI) 2:18:07
8. Michelle Ford (Aurora CO) 2:18:26
9. Kristine Kester (Duluth GA) 2:18:36
10. Jennifer Melville (Park City UT) 2:20:31

Top Ten Grand Masters Women

1. Karen McKeachie (Ann Arbor MI) 2:28:47
2. Merri Blunck (Mobile AL) 2:32:11
3. Susan Griffin-Kaklikian (Castle Rock CO) 2:32:44
4. Deborah Price- (Atlanta GA) 2:36:25
5. Vickie Alexander (San Diego CA) 2:38:11
6. Lori Dandley (Denver CO) 2:41:57
7. Susan Briers (St. Augustine FL) 2:42:58
8. Susan Avitabile (Bethesda MD) 2:45:13
9. Ruth Kohstall (Dayton OH) 2:45:37
10. Jill Tarr (Midlothian VA) 2:48:44

Athena 1-39

1. Jo Beth Southard (Decatur TX) 2:44:14
2. Grace Smay (White Salmon WA) 2:53:39
3. Kimberly Lee (Apo AE) 3:21:08

Clydesdale 1-39

1. Evan Evans (Palm Coast FL) 2:13:11
2. Bruce Graha (Palm Bay FL) 2:19:59
3. David Shelley (Birmingham AL) 2:30:21
4. Drew Brewer (Madisonville KY) 2:51:07
5. Darin Heuerman (Cumming GA) 2:57:38

Athena 40+

1. Diane Machado (Orlando FL) 4:35:01

Clydesdale 40+

1. Joe Gross (Tampa FL) 2:13:45
2. Harry Durgin (Meridian MS) 2:24:56
3. John Erb (Alexandria VA) 2:29:43
4. J. Michael Shepard (Jackson TN) 2:40:11
5. Ugo Collela (Washington DC) 2:45:56
AGE GROUPS

Men 1-19

1. Ben Hall (Ruston LA) 1:58:33
2. Spencer Holten (Cedar Rapids IA) 2:03:36
3. Stephen Wright (Holliston MA) 2:04:03

Men 20-24

1. Jeff Helmer (Snohomish WA) 1:56:04
2. Brian Duffy (West Chester PA) 1:57:04
3. Kyle Lee (Birmingham AL) 1:57:09

Men 25-29

1. Kaleb Vanort (Mishawaka IN) 1:52:16
2. Spenser Popeson (Linwood NJ) 1:57:04
3. Brett Nichols (Brookline MA) 1:58:23

Men 30-34

1. Matthew Payne (Columbia Heights MN) 1:59:14
2. Nickolaus Early (Chicago IL) 1:59:33
3. Brian Fort (Chicago IL) 2:01:27

Men 35-39

1. Mark Harms (Madison WI) 1:59:25
2. Mark Salisbury (San Diego CA) 2:03:11
3. Greg Mueller (South Bend IN) 2:03:45

Men 40-44

1. Doug Clark (Morristown NJ) 1:55:54
2. Curt Chesney (Boulder CO) 1:58:55
3. Bruce Gennari (Brentwood TN) 1:59:52

Men 45-49

1. John Murphy (Napa CA) 2:02:11
2. Dale Humphrey (Verona WI) 2:03:16
3. Rhett Bonner (Duluth MN) 2:04:36

Men 50-54

1. Michael Meteyer (Madison WI) 2:07:26
2. Ron Gierut (Cedar Rapids IA) 2:10:30
3. Mike Scarborough (Reno NV) 2:11:09

Men 55-59

1. Jim Bruskewitz (Madison WI) 2:10:12
2. Michael Buonauguri (San Antonio TX) 2:12:57
3. Douglas Hill (Tacoma WA) 2:13:56

Men 60-64

1. Steven Smith (Granger IN) 2:20:01
2. Thomas Balzer (Estero FL) 2:26:04
3. David Park (Lake Charles LA) 2:26:33

Men 65-69

1. David McNeely (Glen Arm MD) 2:33:08
2. Dale Vaughan (Macon GA) 2:35:17
3. Robert Plant (Woodside CA) 2:35:35

Men 70-74

1. Roger Little (Bedford MA) 2:36:46
2. William Marshall (Santa Rosa CA) 2:43:59
3. Dave Robinette (Centennial CO) 2:49:34

Men 75-79

1. Roger Brockenbrough (Pittsburgh PA) 3:14:03
2. Craig Kuglen (Austin TX) 3:32:11
3. Wayne Fong (Chatsworth CA) 3:57:46

Men 80-84

1. Winston Allen (St. Augustine FL) 3:42:48

Men 85-89

1. Robert Powers (White Bear Lake MN) 5:20:33
Women 1-19

1. Jennifer Walz (Savannah GA) 2:22:46
2. Jessica Clay (West Point NY) 2:23:22
3. Lauren Bussian (Haymarket VA) 2:29:08

Women 20-24

1. Christina Person (Boulder CO) 2:11:17
2. Marcie Nordt (West Point NY) 2:12:51
3. Reilly Kiernan (New York NY) 2:14:12

Women 25-29

1. Haley Chura (Atlanta GA) 2:10:58
2. Hallie Blunck (Mountain Brook AL) 2:11:11
3. Chelsea Treboniak (Fayetteville NC) 2:13:11

Women 30-34

1. Mandy McLane (Windemere FL) 2:09:14
2. Cindi Bannink (Madison WI) 2:09:21
3. Amie Krasnozon (Morrisville NC) 2:10:27

Women 35-39

1. Suzanne Huelster (Boulder CO) 2:13:50
2. Heather Westerman (Ligonier PA) 2:13:57
3. Marda Kaiser-Rehne (Memphis TN) 2:16:47

Women 40-44

1. Alicia Parr (Durham NC) 2:10:12
2. Lesley Brainard (Collierville TN) 2:13:07
3. Cassie McWilliam (Clearwater FL) 2:14:01

Women 45-49

1. Bonnie Karas (Rochester Hills MI) 2:18:07
2. Kristine Kester (Duluth GA) 2:18:36
3. Ann Davidson (Portland OR) 2:21:09

Women 50-54

1. Elizabeth Bulman (San Diego CA) 2:22:28
2. Donna Smyers (Adamant VT) 2:23:16
3. Barbara Kuhlemeier (Minot ND) 2:24:36

Women 55-59

1. Karen McKeachie (Ann Arbor MI) 2:28:47
2. Merri Blunck (Mobile AL) 2:32:11
3. Susan Griffin-Kaklikian (Castle Rock CO) 2:32:44

Women 60-64

1. Nancy Avitabile (Bethesda MD) 2:45:13
2. Jo Adamson (Alpharetta GA) 2:51:58
3. Sandy Menele (Holmes Beach FL) 2:53:34

Women 65-69

1. Sue Stark (Sugar Grove NC) 2:52:27
2. Anne Wright (Macon GA) 3:00:40
3. Ellouise Morse (Corpus Christi TX) 3:16:22

Women 70-74

1. Sharon Roggenbuck (Hillsborough NC) 3:38:30
2. Sheila Isaacs (Shoreham NY) 3:39:52
3. Iris Dayoub (Savannah GA) 4:26:20

Women 75-79

1. Pat Fossum (Montgomery AL) 3:45:13
2. Molly Hayes (Bozeman MT) 4:59:26

  

Articles related to this one
Kahsar, Willliams win AG Nationals
Karl Kahsar, the 2011 USAT Collegiate National Men's Champion, and Susan Williams, the 2004 Olympic bronze medalist, win overall titles at USAT age group nationals 8.20.11
Sanders, Kattouf win AG Du Nationals
Lionel Sanders of Canada and Gail Kattouf of Greenville, South Carolina won the USA Triathlon Age Group Duathlon Nationals overall titles while overall runner-up Patrick Parish won the U.S. Men's Championship. 4.28.12
Maloy, Shiver win USAT AG Nationals
Joe Maloy of Brighton, Massachusetts wins USAT Nationals overall by 12 seconds over Sean Jefferson of Palm Beach Gardens, Florida; Kaitlin Shiver of Satellite Beach, Florida dominates women’s field with 2:08:13 at Tuscaloosa 8.22.09